STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU ZALASEWA

 
Jesteś tutaj: Home Projekty


 Wszystkim, którzy w ogóle oddali głos na budżet Obywatelski. Bardzo dziękujemy. To dzięki Państwa zaangażowaniu możemy budować Nasza Małą Ojczyznę.

 

ACTIV PARK w Zalasewie


Poniżej przedstawiamy koncepcję ActivParku w Zalasewie, którą Rada Osiedla Zalasewo wraz z Sołtysem i Radą Sołecką zgłosiła do Dużego Projektu Obywatelskiego w roku 2015, 2016, i 2017.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Swarzędza oraz w związku z coraz bardziej aktywnym spędzaniem wolnego czasu, sporządzono koncepcję zagospodarowania terenu działki nr 31/4 znajdującej się przy ul. Planetarnej w Zalasewie na miejsce odpoczynku, rozrywki i nauki.

Na Gminnej działce proponowaliśmy zlokalizowanie parku pod nazwą - Aktiv Park.

Głównym motywem zagospodarowania przestrzeni są place – każdy spełniający inną rolę, połączone ścieżkami z miejscami na odpoczynek – ławkami oraz pergolami dającymi ochronę przed słońcem.

Wśród tematycznych miejsc proponowaliśmy:

• Miasteczko ruchu drogowego – to miejsce imitujące drogi, skrzyżowania, ronda, wyposażone w znaki drogowe. W miejscu tym dzieci będą nabywały praktycznych umiejętności poruszania się w mieście. W miejscu tym zlokalizowany zostanie także darmowy punktu naprawy i konserwacji rowerów.

• Terenowa siłownia –to miejsce składające się z kilku urządzeń specjalnie przystosowanych do ćwiczeń w terenie, które dają szansę na aktywne spędzanie wolnego czasu w formie czynnej oraz ćwiczenia wybranych partii mięśniowych. Urządzenia można dostosowywać do indywidualnych możliwości organizmu. Dla najmłodszych zaproponowano dawno zapomniane trzepaki w formie elementów street workout.

· Plac piknikowy – to miejsce w którym można rodzinnie lub ze znajomymi zjeść przyniesiony ze sobą posiłek, bądź – dzięki ustawionym na uboczu grillom/paleniskom – przygotować go na miejscu. Tablica informacyjna ustawiona obok ogródka pozwoli zapoznać się z nazwami ziół, ich właściwościami i sposobami zastosowania.

· Wybieg dla psów – to miejsce, w którym właściciele będą mogli swobodnie wypuszczać psy na wolny wybieg. Oprócz rozległego trawnika zaproponowano utworzenie toru przeszkód dla zwierząt oraz zacienionego miejsca w którym zwierzęta mogłyby odpocząć i zaspokoić pragnienie. Teren będzie również wyposażony w kosze na zwierzęce odchody.

· Miejsce relaksu – to umiejscowiony w centrum terenu brodzik z fontanną, trawnikiem i pergolami oraz ustawionymi ławkami i leżakami. Na tym terenie można odpocząć i zrelaksować się z ulubioną książką lub czasopismem, a pomagać w tym ma biblioteka społeczna – niewielki kiosk, w którym mieszkańcy mogliby nieodpłatnie złożyć swoje przeczytane już książki i czasopisma. W tym miejscu mogłyby się również odbywać cotygodniowe czytania książek dla dzieci, spotkania z pisarzami, poetami czy publicystami.

· W poszczególnych fragmentach Parku zaproponowano postawienie tablic

informacyjnych przybliżających daną tematykę, zaś przy grupach zieleni tablice informujące o danych gatunkach i zwierzętach jakie im towarzyszą.

                                                                              ACTIVPARK w Zalasewie !!!

 

Wszystkim, którzy w ogóle oddali głos na budżet Obywatelski. Bardzo dziekujemy. To dzięki Państwa zaangażowaniu możemy budować Nasza Małą Ojczyznę.Może nastepnym razem się uda wygrać.